Meluzyna
i Kopytko

Meluzyna – pół kobieta, pół Syrena. Według legend wabiła głosem nieszczęśników, którzy szli nad rzekę i znikali w jej otchłaniach. Meluzyna robiła to tak skutecznie, że w pewnym momencie w mieście zaczęło brakować mężczyzn…

 Inna legenda głosi, że była ona piękną kobietą, która poślubiła księcia Bolesława. Przebiegła teściowa księcia namówiła go, by sprawdził dlaczego jego ukochana żona zawsze w piątkowe wieczory bierze kąpiel bez asysty. Książę zakradł się do komnaty i ujrzał swoją żonę z tułowiem gada i kopytami. Dlatego właśnie jednym z bucików na krapkowickim szlaku obuwniczym, jest... smocze kopytko. Legenda o Meluzynie jest tak ściśle związana z historią Krapkowic, że jej kamienna postać stoi dziś w samym sercu miasta, którego lokacji między rokiem 1280 a 1294 dokonał książę opolski Bolesław I. Wcześniej istniała tu osada handlowa i rybacka, a opodal wieś rolnicza Oracze, która z czasem stała się przedmieściem Krapkowic. U genezy powstania miasta leżała ochrona grodu, a później mostu na Odrze, oraz przebiegających tędy szlaków





handlowych, łączących Opole z Koźlem oraz Strzelce Opolskie z Głubczycami i dalej z Karniowem i Opawą. Na przebudowę miasta wpływ miały częste pożary. Po największym z nich, z 16 czerwca 1722 roku, w miejsce drewnianej zabudowy zaczęto wznosić budynki z kamienia i cegły. Pod koniec lat 30. XX wieku Krapkowice były nowoczesnym i dysponującym dużym potencjałem rozwoju ośrodkiem miejskim, liczącym aż 5568 mieszkańców. Znajdując się poza obszarem działań zbrojnych uniknęły podczas II wojny światowej większych zniszczeń. Niestety, w latach 70. i 80. rozebrano lub przebudowano wiele wiekowych kamienic w Rynku i śródmieściu. Najważniejsze obiekty zabytkowe zachowały się jednak po dziś dzień i są chlubą miasta. 





Meluzyna  i Kopytko
Kopytko

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.