W pięć lat zbudowano tu wielki zakład – cztery hale produkcyjne, nowoczesną kotłownię, magazyny i całą infrastrukturę pomocniczą. Firma przeniosła siedzibę z Berlina do Otmętu, zmieniła nazwę na „Bata” AG i produkowała rocznie ponad 3,5 mln par butów. Po wojnie firma została znacjonalizowana. Najpierw jako Śląskie Zakłady Obuwia, a od 1962 roku jako Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt”, kontynuowała tradycję produkcji wysokiej jakości obuwia na rynek krajowy i zagraniczny. Swój powojenny sukces zawdzięczała w dużej mierze wieloletniemu dyrektorowi Władysławowi Piechocie. Piechota wniósł też kluczowy wkład w budowę hali widowiskowo-sportowej, która dziś nosi jego imię. Niestety, wraz z załamaniem gospodarki w latach osiemdziesiątych i transformacją ustrojową lat dziewięćdziesiątych, ŚZPS „Otmęt” straciły swoją silną pozycję. W Otmęcie, także od lat 30. XX wieku, prężnie rozwijał się sport. Najbardziej utytułowanym zespołem były piłkarki ręczne, których sekcja powstała w 1953 roku. Pod okiem wyśmienitego trenera Leona Nosili, juniorki z „Otmętu” wywalczyły wicemistrzostwo Polski w 1966 roku. Rok później seniorki awansowały do I ligi, odniosły też sukcesy w turniejach w Berlinie, Tarnowskich Górach i „Pucharze Koziołków” w Poznaniu. Warto wspomnieć też o sekcji lekkoatletycznej, której wychowanka – Halina Gabor, była rekordzistką i wielokrotną mistrzynią Polski w biegu na 800 m i mistrzynią w biegach przełajowych. Wielokrotnie była też reprezentantką Polski.
Wyczynówka
i Fabryka Baty
Czym jest górnictwo dla Śląska, tym przemysł obuwniczy dla Krapkowic. W latach 30. XX wieku mieścił się tu najnowocześniejszy zakład produkujący buty w całych ówczesnych Niemczech. Wszystko zaczęło się w roku 1930, gdy firma Deutsche Schuh, należąca do potentata przemysłowego Tomasza Baty, kupiła otmęcki majątek ziemski.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: