Wyczynówka
i Fabryka Baty

Czym jest górnictwo dla Śląska, tym przemysł obuwniczy dla Krapkowic. W latach 30. XX wieku  mieścił się tu najnowocześniejszy zakład produkujący buty w całych ówczesnych Niemczech.  Wszystko zaczęło się w roku 1930, gdy firma Deutsche Schuh, należąca do potentata przemysłowego Tomasza Baty, kupiła otmęcki majątek ziemski. 

W pięć lat zbudowano tu wielki zakład – cztery hale produkcyjne, nowoczesną kotłownię, magazyny i całą infrastrukturę pomocniczą. Firma przeniosła siedzibę z Berlina do Otmętu, zmieniła nazwę na „Bata” AG i produkowała rocznie ponad 3,5 mln par butów. Po wojnie firma została znacjonalizowana. Najpierw jako Śląskie Zakłady Obuwia, a od 1962 roku jako Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt”, kontynuowała tradycję produkcji wysokiej jakości obuwia na rynek krajowy i zagraniczny. Swój powojenny sukces zawdzięczała w dużej mierze wieloletniemu dyrektorowi Władysławowi Piechocie. Piechota wniósł też kluczowy wkład w budowę hali widowiskowo-sportowej, która dziś nosi jego imię. Niestety, wraz z załamaniem gospodarki w latach osiemdziesiątych i transformacją ustrojową lat dziewięćdziesiątych, ŚZPS „Otmęt” straciły swoją silną pozycję. W Otmęcie, także od lat 30. XX wieku, prężnie rozwijał się sport. Najbardziej utytułowanym zespołem były piłkarki ręczne, których sekcja powstała w 1953 roku. Pod okiem wyśmienitego trenera Leona Nosili, juniorki z „Otmętu” wywalczyły wicemistrzostwo Polski w 1966 roku. Rok później seniorki awansowały do I ligi, odniosły też sukcesy w turniejach w Berlinie, Tarnowskich Górach i „Pucharze Koziołków” w Poznaniu. Warto wspomnieć też o sekcji lekkoatletycznej, której wychowanka – Halina Gabor, była rekordzistką i wielokrotną mistrzynią Polski w biegu na 800 m i mistrzynią w biegach przełajowych. Wielokrotnie była też reprezentantką Polski.

Wyczynówka  i Fabryka Baty
Wyczynówka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.