Władysław Jagiełło i Rynek

O pomnik Jagiełły w Przeworsku zabiegali sami mieszkańcy. Wzniesiono go w 1910 roku z okazji obchodów 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Król Jagiełło bowiem nadał Przeworskowi prawa miejskie, doprowadzając tym samym do dynamicznego rozwoju regionu.

Stało się to w roku 1393. Oprócz tego król nadał nowemu miastu liczne przywileje, których mogły mu pozazdrościć wszystkie inne. Co poniedziałek na przykład odbywał się na rynku specjalny targ. Kupców zwolniono z opłat na rzecz właściciela grodu, a miejscowym i obcym rzemieślnikom pozwolono na pełną swobodę podczas sprzedaży swoich wyrobów, co w innych miastach było mocno utrudnione.  Przeworsk został również wyjęty spod jurysdykcji sądowej i władzy urzędników królewskich.

Śródmieście młodego miasta otoczono wałem i fosą, później murem z trzema bramami obronnymi i pięcioma basztami. Dzięki nim, dzielni mieszczanie niejednokrotnie odparli najazdy Tatarów w początkach XVI wieku. Charakterystycznymi elementami urbanistycznymi jest sieć dróg w kierunkach wschód – zachód, czyli tak zwany szlak ruski, na południe (trakt węgierski) i na północ (droga do Sandomierza). Wyróżniają się też wąskie uliczki i obszerny rynek. Z rynku natomiast prowadzą ulice dokładnie w cztery strony świata. W najwyższym punkcie rynku wzniesiono zaś Ratusz.

Ratusz to jedna z najstarszych zachowanych budowli. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z 1473 roku. Początkowo miał nieco inną formę, konstrukcję dachową tworzył niegdyś dach gontowy z drewnianą wieżyczką. Po przebudowie konstrukcja uzyskała formę mansardową, a dach pokryto dachówką karpiową. Postawiono też nową, obitą blachą wieżę z zegarem.

Władysław Jagiełło i Rynek
Pomnik Władysława Jagiełły

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.