Skansen Pastewnik

W Pastewniku zgromadzono kilkanaście, głównie drewnianych budynków z minionych wieków. Pomysł na skansen padł na początku lat 70. Chciano stworzyć go na wzór typowego galicyjskiego miasteczka, z rynkiem pośrodku, oraz tradycyjnej galicyjskiej wsi. Prace ruszyły w 1976 roku.

Zaczęto od zabezpieczanie zabytkowych, drewnianych budynków, które wkrótce miały być zburzone. Potem ostrożnie rozbierano obiekt, przewożono częściami na teren skansenu, a potem na powrót składano. Dla każdego przenoszonego budynku próbowano też znaleźć funkcję, w miarę zbliżoną do oryginalnej. Wszystko po to, by obiekt mógł sam zarabiać na siebie.

W Pastewniku zgromadzono budynki z czasów od XVII do początku XX wieku. Zobaczysz tu oryginalne pomieszczenia wiejskie i mieszczańskie, domy z bali i dworki, kryte drewnianym gontem, z drewnianymi rynnami i małymi oknami. A wszystko otoczone starymi drzewami i drewnianymi płotami, przy którym rosną typowe dla dawnego krajobrazu malwy, słoneczniki i bratki.

Skansen Pastewnik
Pastewnik - wejście

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.