Dom
Rybaka

Na początku lat 50. XX wieku ówczesny minister żeglugi, Mieczysław Popiel, postanowił rozbudować władysławowski port. Miał tu powstać wielki ośrodek przetwórstwa rybnego. Aby obsłużyć rzeszę rybaków postanowił zbudować dla nich hotel.

Stąd Dom Rybaka nazywany jest również Popielówką. Oddano go do użytku po trzech latach budowy w 1957. Na czterech piętrach utworzono aż 150 miejsc hotelowych. Po ciężkiej pracy rybacy mogli się tu spotkać, zjeść w stołówce, a nawet wypić kawę w kawiarni. Potem zrobiono tu jeszcze bibliotekę, salę kinową i... fontannę. Zaczęli tu wówczas pojawiać się ludzie kultury i nauki.

Obecnie Dom Rybaka pozostał takim tylko z nazwy. Jego funkcja mocno się zmieniła, jest tu m.in. Urząd Miejski. Wieża Domu Rybaka, będąca ważną częścią budynku, jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką, a przy dobrej pogodzie, oddaloną o niemal 50 kilometrów Gdynię!
Dom Rybaka
Dom Rybaka z lotu ptaka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.