Pojazdy kolejowe

Zobaczmy teraz trzy ważne pojazdy kolejowe.

Pług odśnieżny – Pługów odśnieżnych używano do usuwania zasp śnieżnych do wysokości jednego metra. Przebudowywano je z tendrów parowozowych lub wagonów. Widoczny tu pług jest najstarszym pojazdem w parowozowni - stworzono go z pochodzącego z 1883 r. tendra od parowozu pruskiej serii P2.

Wagon narzędziowy – w niebieskim, zabytkowym wagonie produkcji francusko-belgijskiej z 1911 r., zgromadzono kolekcję sprzętu używanego dawniej w ratownictwie kolejowym. Są to m.in. podnośniki, liny czy wózki transportowe. Początkowo wagon przeznaczony był do przewozu bydła – przestrzeń pomiędzy końcem zastrzału, a obwodziną była pozbawiona oszalowania i służyła wentylacji.

Wagon osobowy – takie wagony osobowe produkcji niemieckiej były od lat międzywojennych do końca lat 60. XX w. podstawowym środkiem transportu w kolejowym ruchu PKP. Ich głównym celem było przewiezienie jednorazowo jak największej liczby pasażerów. Dlatego konstruktorzy zrezygnowali z wewnętrznych korytarzy na korzyść dodatkowych miejsc dla podróżnych.

Pojazdy kolejowe
Wagony parowozowni

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.