Obrotnica

Oto jedno z najważniejszych urządzeń w parowozowni. Poprzez obracanie kieruje lokomotywy do hali napraw. Maszyna pozwala na odwrócenie parowozu przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu może on rozwijać swą maksymalną prędkość.

Konstrukcja naszej obrotnicy jest rozwinięciem 8 i 14-metrowych obrotnic ręcznych bez napędu przeznaczonych do obracania wagonów. Używano ich w większych zakładach przemysłowych, portach czy kopalniach. Powstała według klasycznego projektu stosowanego  w nowobudowanych parowozowniach kolei pruskich o długości 16,2 m.


Pierwszą wolsztyńską obrotnicę wyprodukowano w firmie H. Prollius z Goerlitz w 1901 r., czyli jeszcze przed powstaniem pierwotnej, czterostanowiskowej hali postojowej. Elementem mocno eksploatowanym w każdej obrotnicy są przekładnie zębate. (odgłos przekładni) Dlatego z powodu bardzo dużego zużycia w 1949 roku wymieniono całą przekładnię w budce sterującej na identyczną sprowadzoną z Lubska.

Niestety w późniejszym okresie, z uwagi na zwichrowanie, pierwszą obrotnicę pocięto na złom, a w jej miejsce w 1946 r. zamontowano urządzenie z 1908 r. o identycznej konstrukcji, używane dotychczas w Kożuchowie. Do napędu ręcznego dorobiono silnik elektryczny. Całą część elektryczną obrotnicy stworzył niemiecki Siemens, cześć mechaniczną wykonała zaś firma J.E. Christoph A.G. z Niesky koło Görlitz.

Obrotnica
Obrotnica

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.