Sala muzealna

Tuż przed wejściem do sali muzealnej możemy zobaczyć górny fragment semafora kszałtowego, czyli sygnalizatora. Służył on do sterowania ruchem kolejowym poprzez wizualne informowanie maszynisty. Odbywało się to przy pomocy ustawienia ramion lub barwnych świateł.


Impulsem do gromadzenia udostępnionych w sali eksponatów stała się likwidacja ruchu pasażerskiego na liniach kolejowych do Sulechowa i Nowej Soli. Na początku lat 90-tych z likwidowanych stacji, zaczęto zwozić do Wolsztyna wyposażenie, które najpewniej trafiłoby na złom. Wiele eksponatów zostało również przekazanych przez osoby prywatne oraz emerytowanych pracowników kolei. Dzięki temu udało się zgromadzić prawdziwe bogactwo zbiorów. Ukazują one praktycznie cały przekrój historii kolei w regionie.

W muzeum zobaczyć można przeróżne eksponaty. Od kasy biletowej przez elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple, aż do nastawni, układów szyn, lamp i wskaźników.

Sala muzealna
Salka muzealna

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.