Źródło Kaczawy

Głos 1: Hmnnnn… Jak tu pięknie… Natura, powietrze, woda… Czego chcieć więcej! A to źródło to… ?


Głos 2: … to początek Kaczawy, lewego dopływu Odry. Rzeka ma 86 kilometrów długości, a źródło, które widzimy, znajduje się na wysokości 650 metrów nad poziomem morza, na północno-wschodnim zboczu Turzca. Stąd aż do Legnicy Kaczawa jest górsko-wyżynnym potokiem. Potem staje się bardziej nizinna, a w okolicach Prochowic uchodzi do Odry.Głos 1: Pewnie nie brakuje w niej ryb.
Głos 2: Prawda. Żyją w niej choćby pstrąg potokowy, lipień, okoń czy płoć. Ale nie tylko ryby są bogactwem Kaczawy…
Głos 1: A co jeszcze?
Głos 2: Cenne kamienie szlachetne: ametyst, granat czy chalcedon. A w XIII wieku wydobywano tu nawet złoto!
Głos 1: Naprawdę?
Głos 2: Nie było go może tyle, co na Dzikim Zachodzie, ale jednak…

Źródło Kaczawy
Źródło Kaczawy - wizja artystyczna

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.