NARRATOR I: Grasował długo w nieprzebytych kniejach wokół Bolkowa. Napadał na tych, co niefortunnie wybrali te okolice jako miejsce przeprawy. Nikomu nie darował! Złota i kosztowności wciąż mu było mało!
NARRATOR II: No i ta chciwość wreszcie przyniosła mu zgubę. Popełnił wielki błąd - zaatakował karawanę kupców, którzy przejeżdżali tędy, ciągnąć w wozach wielkie dobra. Kupcy towary mieli znakomite, a sakwy zapełnione błyszczącymi monetami. Jan z Czernej takiej zdobyczy sobie nie odmówił...
NARRATOR I: Ale kupcy bardzo nie lubią, gdy im się psuje interesy! Rozsierdzeni srodze zgłosili więc napad władzom, a te postanowiły raz na zawsze rozprawić się z zakutym w zbroję zbójcą. I nim Jan z Czernej zdążył przeliczyć zrabowane karawanie dobra - już pod murami jego siedziby stało wojsko z panem Świnką na czele.
NARRATOR II: Pan Świnka nie miał litości. Przypuścił tęgi atak i w pył rozbił zbójecką hordę! Nie brał jeńców - poza hersztem bandy.
NARRATOR I: Jana, choć bronił się zaciekle do samego końca, wreszcie schwytano i przyprowadzono do bolkowskiego zamku. Tu, w pokazowym procesie, na oczach gawiedzi, skazano i powieszono - by nikt nie miał wątpliwości jak kończą w Bolkowie ci, co nastają na drugiego i wyciągają rękę po jego własność.
NARRATOR II: Od tej pory słychać czasem po nocach, jak coś tłucze się w metalowej zbroi o kamienne mury bolkowskiego zamku. Owego ducha prześladuje dźwięk przesypywanych dukatów. Wtedy, jęcząc nieszczęśliwie, duch dobywa miecza i rusza w pogoń za utraconymi dobrami... Powiadają, że ów duch to właśnie Jan z Czernej. Nieszczęsny rycerz, który swą duszę zaprzedał ziemskim dobrom i prześladują go one nawet po śmierci.
Złote ofiary
NARRATOR I: Słyszycie to?? To szczęk rycerskiej zbroi... Dźwięk przesypywanych dukatów... Świst dobywanego miecza... i jęki... Bolków pełen jest duchów! Ale ten jest wyjątkowy, bo herbowy!
NARRATOR II: To Jan z Czernej - nieszczęsny rycerz, który za życia zszedł na manowce i trudnił się zbójeckim procederem. Napadał, grabił i rabował wraz ze swoją kompaniją. Niejednego pozbawił pełnej dukatów sakiewki, krytych za pazuchą kosztowności albo innych dóbr.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: