Żeby uświadomić sobie ile to jest te 592 metry, warto zestawić dane. Wierzchołek słynnej wieży Eiffla jest o około 150 metrów niżej. Rynki i ratusze w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu są 500 metrów niżej. Co prawda są w Polsce górskie kurorty położone wyżej niż Boguszów-Gorce, ale nie posiadają zabudowy z rynkiem i ratuszem.
Pewnie znajdą się miłośnicy architektury, których wybudowany w latach 30tych XVIII wieku Ratusz nie zachwyci. A to był przebudowany, a to bryła jest mało oryginalna. Może…
Ten Ratusz powstał jednak na zgliszczach ...gorzelni. Mieściło się w nim ...więzienie. Mało? W Rynku (!) działał szyb kopalni srebra głęboki na 50 metrów. Dla lubiących poruszyć wyobraźnie można zostawić fakt jak musiało wyglądać życie w rynku,i ratuszu, w okresie międzywojennym kiedy Boguszów-Gorce był modnym kurortem, a w mieście działało pierwsza na Dolnym Śląsku kasyno.
Sama budowla wzniesiona jest na planie czworoboku. Jest trzykondygnacyjna. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta, które pod obecną nazwą funkcjonuje o 1973 roku kiedy decyzją administracyjna połączono miejscowości Boguszów i Gorce.
Ratusz i rynek
Najważniejsze: Najwyżej (592 m n.p.m.) położony Ratusz i Rynek w Polsce. To już wystarczający powód, żeby odwiedzić to miejsce? Jeśli nie, to nie szkodzi. Samo centrum kryje znacznie więcej ciekawostek.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: