Hugo Perls

Każdy, nawet nie mający pojęcia o malarstwie człowiek, zna słoneczniki Van Gogha i Krzyk Muncha. Oryginały zamknięte są za pancernymi drzwiami największych muzeów świata. A jeszcze przed drugą wojną światową wiele z tych arcydzieł można było zobaczyć i kupić w galerii pewnego rybniczanina. Poznajcie Hugo Perlsa, niezwykłego kolekcjonera wielkich dzieł sztuki.

Hugo urodził się w Rybniku w roku 1886. Studiował prawo, filozofię, a potem historię sztuki. To właśnie te studia wzbudziły w nim miłość do malarstwa. Sam co prawda malować nie umiał, ale zawsze chciał być uwieczniony na płótnie przez jakiegoś znanego artystę. W tamtym czasie sławę zyskiwał nie kto inny jak Edward Munch i kiedy Hugo dowiedział się, że ten malarz sportretował jego kuzyna, postanowił to wykorzystać.

Hugo zaczął do swojego norweskiego idola pisać listy. [odgłos ręcznego pisania na kartce] Wymiana korespondencji trwała przynajmniej kilka miesięcy, aż wreszcie Munch zaprosił Perlsa wraz z żoną do swojego domu. I tam nasz bohater dopiął swego. Został uwieczniony na płótnie. I nie raz, a cztery! Obrazy przedstawiające tego rybniczanina do dziś można oglądać w norweskim muzeum Muncha.

Ta wizyta była przełomowa. Zaledwie 27-letni Hugo zrozumiał, że sztukę chce nie tylko poznawać ale ją kolekcjonować zarabiając na niej duże pieniądze.  Przez jego galerię przewinęły się obrazy największych światowych sław. Oprócz wspomnianych Van Gogha czy Mucha, Hugo Perls sprzedawał także obrazy Claude'a Moneta, Paula Cézanne'a, nie wspominając o nowej gwieździe światowego malarstwa - samym Picassie! Co więcej, obaj przyjaźnili się, a synowie Perlsa byli podobno obecni przy powstawaniu niejednego dzieła mistrza.

Hugo Perls
Hugo Perls sportretowany przez Muncha

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.