Zbudowany został około 1500 roku, w stylu gotyckim. Jego przebudowę, a właściwie rozbudowę, zaczął około 1652 roku Jan Wojciech Smogulecki, zwany Olbrachtem. Prace te przerwał jednak najazd szwedzki. Przebudowę skończył w latach 1695 - 1700 kolejny dziedzic, Marcin Smogulecki.
W 1739 roku, w czasie pożaru, spaliły się piętro i wieża klasztoru. Po tym pożarze ówczesna właścicielka Gołańczy Marianna Malechowska odbudowała wieżę. A przy okazji, od strony południowej, dobudowała kaplicę Matki Boskiej. Drugą z kaplic, od strony północnej, dobudował kilkanaście lat później, bo w roku 1752 Piotr Raczyński z Białośliwia. I dzięki tym dwóm inwestycjom kościół zyskał kształt krzyża.
W 1827 roku, władze pruskie przeprowadziły sekularyzację klasztoru. Ostatnich zakonników przeniesiono i dwa lat później nastąpiła kasata zakonu. A jego dobra przeznaczono na zbór protestancki. Ostatecznie w 1869 roku władze pruskie rozebrały klasztor i zlikwidowały przyklasztorny cmentarz. Został tylko remontowany w końcu lat 60. XX wieku.
W środku szczególnie warto zobaczyć barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, ze współczesnymi obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także oryginalną, kamienną posadzkę z osiemnastego stulecia czy ambonę z początku XVIII wieku.
Visit Social media:
Share Social media: