Kościół pobernardyński

Kościół pobernardyński pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny jest najstarszy w Gołańczy. Ta architektoniczna perełka to jedyna pozostałość po dawnym zespole klasztornym.

Zbudowany został około 1500 roku, w stylu gotyckim. Jego przebudowę, a właściwie rozbudowę, zaczął około 1652 roku Jan Wojciech Smogulecki, zwany Olbrachtem. Prace te przerwał jednak najazd szwedzki. Przebudowę skończył w latach 1695 - 1700 kolejny dziedzic, Marcin Smogulecki.


W 1739 roku, w czasie pożaru, spaliły się piętro i wieża klasztoru. Po tym pożarze ówczesna właścicielka Gołańczy Marianna Malechowska odbudowała wieżę. A przy okazji, od strony południowej, dobudowała kaplicę Matki Boskiej. Drugą z kaplic, od strony północnej, dobudował kilkanaście lat później, bo w roku 1752 Piotr Raczyński z Białośliwia. I dzięki tym dwóm inwestycjom kościół zyskał kształt krzyża.


W 1827 roku, władze pruskie przeprowadziły sekularyzację klasztoru. Ostatnich zakonników przeniesiono i dwa lat później nastąpiła kasata zakonu. A jego dobra przeznaczono na zbór protestancki. Ostatecznie w 1869 roku władze pruskie rozebrały klasztor i zlikwidowały przyklasztorny cmentarz. Został tylko remontowany w końcu lat 60. XX wieku.


W środku szczególnie warto zobaczyć barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, ze współczesnymi obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także oryginalną, kamienną posadzkę z osiemnastego stulecia  czy ambonę z początku XVIII wieku.

Kościół pobernardyński
Kościół pobernardyński

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.