Barokowe kamieniczki

Od strony kościoła parafialnego było miejsce dla straży wojskowej, sala na zebrania senatorów, gdzie indziej sala przyjęć czyli audiencjonalna, dalej sypialnia Najjaśniejszego Króla, Jadalnie na obiady i kolacje, wreszcie wielka kancelaria Królestwa.

Tak brzmi opis rezydencji królewskiej, widniejący w Kronice Wschowskich Bernardynów. I nie chodzi tu o zamek lub ratusz. Otóż królowie z czasów saskich z Augustem Mocnym na czele rezydowali w kamieniczkach zachodniej pierzei rynku. Te XVII-wieczne urokliwe budynki można podziwiać aż do dziś.

Fasady zwieńczono szczytami z bogactwem motywów. Mamy tu rogi obfitości, maszkarony, nie zabrakło również uskrzydlonych aniołów. Kamienice ozdabiano też łacińskimi sentencjami oraz przepięknymi portalami z piaskowca.  Dwa z nich zresztą zachowały się do dziś.

Szczególnie królowie z dynastii Wettinów często bywali w tym miejscu. Na potrzeby króla i jego świty zajęto piętra osiem kamienic, pomiędzy którymi wykonano przejścia.  August Mocny zlecił także przebudowanie ratusza na potrzeby odbywających się tutaj posiedzeń senatu. Król także mocno angażował się w politykę miejską, co zresztą później czynili także kolejni Wettinowie.

Barokowe kamieniczki
Barokowe kamieniczki

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.