Tablica Tomasza Baty

Gdyby nie Tomasz Bata i jego wizjonerskie decyzje być może w ogóle nie byłoby słynnego obuwniczego zagłębia przemysłowego w Otmęcie. A wszystko zaczęło się w 1931 roku...

Wtedy obuwniczy czeski potentat Tomasz Bata kupił znajdujący się tu majątek hrabiny Marii Sylvii von Sponneck. I kupił go wcale nie dlatego, że chciał mieć szlacheckie dobra. W tamtych czasach poszczególne państwa nakładały wysokie cła na towary sprowadzane z zagranicy, by chronić swoich producentów. Bata wymyślił, że stworzy spółki – córki w innych państwach,  zarejestrowane w danym kraju, dzięki czemu będzie mógł tam produkować i sprzedawać buty nieobłożone cłami. Dzięki zakładom w Otmęcie, który wtedy znajdował się w państwie niemieckim, wszedł na ogromny rynek tego kraju.

Tomasz Bata i jego następcy stworzyli ogromne, obuwnicze imperium na całym świecie. Miał zakłady w Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Francji, Jugosławii, Polsce, Holandii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Tej ekspansji nie przerwała nawet śmierć założyciela firmy.

Zginął w 1932 roku w wypadku lotniczym. Kierownictwo w firmie przejął po tym jego brat, Jan Bata, a potem syn – Tomasz Junior.

Poszerzyli oni produkcję o rowery, opony, a nawet samoloty. By handel był sprawniejszy kupili nawet dwa statki. Zbudowali fabryki w Holandii, Francji czy Singapurze. Tuż przed II wojną światowa wytwarzali 60 milionów par butów rocznie w 30 krajach. Tylko w Otmęcie powstawało ich 3,5 miliona par.

Tablica Tomasza Baty
Tablica Tomasza Baty

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.