Czarownica
z Chałup
Był rok 1836. 51-letnia wdowa po rybaku z Chałup, zwanych wówczas Ceynowa, została oskarżona o to, że rzuciła urok na Jana Kąkola, miejscowego rybaka, który spuchł i cierpiał na bóle żołądka i całego ciała. Na jego dolegliwości nie pomogły żadne zabiegi sprowadzonego z Pucka znachora Stanisława Kamińskiego. Więc ten doszedł do wniosku, że muszą one być… wynikiem czarów.
Niesieni strachem, emocjami i niechęcią mieszkańcy podobno najpierw próbowali siłą zmusić Krystynę Ceynowę, żeby urok z Kąkola zdjęła. Nie szczędzili jej przy tym razów. A kiedy to nie pomogło, postanowili poddać ją próbie wody, jakiej poddawano czarownice. Grupa mężczyzn wrzuciła skrępowaną kobietę do morza. Założenie było takie: jeśli utonie, to znaczy, że była niewinna. Jeśli nie utonie – znaczy, że pomaga jej diabeł. Jedno i drugie oznaczało dla Ceynowej wyrok śmierci. Nie utonęła od razu. Pewnie dzięki temu, jak przypuszcza wielu, że na powierzchni wody trzymała ją poduszka powietrzna, która powstała w obszernej spódnicy. Kilku miejscowych, na czele z Kamińskim, dobiło ją więc wiosłami.
Do dziś wspominana jest często w opracowaniach dotyczących licznych spraw i procesów czarownic, które kosztowały życie tysięcy kobiet w całej Europie. A tu, w Chałupach, dla upamiętnienia, przy molo ustawiono tę tabliczkę.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: