Cmentarz choleryczny

Cholera objawia się ostrymi wymiotami i biegunką, a potem marszczeniem skóry i zmianą głosu. Wybuchała zazwyczaj tam, gdzie miały miejsce wojny czy złe warunki sanitarne. Ta, której ofiary pochowano w Woli Kopcowej, była ostatnią z siedmiu wielkich pandemii tej choroby na świecie, dziesiątkujących także Polskę.

Na podstawie zapisów ksiąg parafialnych ustalono, że mogło tu zostać pochowanych około 100 mieszkańców Masłowa, Dąbrowy i Woli Kopcowej.

Przepisy Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z 1846 roku ściśle regulowały zasady pochówku ofiar epidemii. Nie wolno ich było grzebać na cmentarzu parafialnym. Dlatego osobne miejsce wyznaczono właśnie u podnóża wschodniego stoku Świniej Góry. Wystarczająco daleko od okolicznych ludzkich siedlisk, w otoczeniu lasów i porośniętych zaroślami nieużytków.

W Woli Kopcowej, w kaplicy pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika, na tamtejszym obrazie Matki Boskiej Wniebowziętej przedstawiona została święta Rozalia z czaszką. Jej relikwie podobno w 1624 roku uratowały przed zarazą włoskie Palermo. Dlatego mieszkańcy Woli Kopcowej wierzyli, że obraz z wizerunkiem świętej Rozalii w kościele ochroni ich przed cholerą.

Cmentarz choleryczny
Cmentarz choleryczny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.