Polana otoczona jest pięknym lasem. Urządzono na niej placyk na ognisko i ustawiono wiatę. Położona jest na Obszarze Chronionego Krajobrazu, który nazywa się „Lasy Stobrawsko-Turawskie”. Co ciekawe – to stąd pochodzi najlepsza na świecie populacja świerka, co zostało potwierdzone w badaniach przeprowadzonych z inicjatywy ONZ. Tuż obok Regolowca płynie urokliwa rzeczka Bziniczanka - prawy dopływ Małej Panwi.
Regolowiec znajduje się w gminie Kolonowskie. W roku 1780 ówczesny właściciel tych ziem, hrabia Filip Colonna, zlecił wybudowanie tu huty - właśnie nad Bziniczanką. Huta została zbudowana do 1790 roku, co uważa się za początek istnienia Kolonowskiego. Ten fakt upamiętnia obelisk z tablicą, postawiony w Regolowcu w 1986 roku. Warto się tu zatrzymać, odetchnąć świeżym powietrzem i delektować leśnym zgiełkiem.
Regolowiec
Regolowiec to jedno z najpiękniejszych miejsc spotkań i odpoczynku na terenie Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”. Oczarowuje niezwykłym klimatem i historią. Warto się tu zatrzymać, odetchnąć świeżym powietrzem i delektować leśnym zgiełkiem.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: