Pomnik Józefa Elsnera

Co wiąże Elsnera do Grodkowem? To tutaj 1 czerwca 1769 roku ów wybitny kompozytor przyszedł na świat. W Grodkowie wciąż stoi jego dom. Znajdziemy go przy dzisiejszej ulicy Elsnera (dawniej Löwenstrasse), tuż obok innej perełki miasta - Bramy Lewińskiej.

W latach 70. XX wieku powstało tam nawet muzeum jego imienia, które zamknięto w roku 1996.

Ojciec, choć z zawodu stolarz, był harfistą z zamiłowania. Matka była zaś córką cenionego lutnika. Nic dziwnego, że już w wieku 13 lat Elsner napisał i wykonał swój pierwszy utwór. Co ciekawe, artysta miał pochodzenie niemieckie i z początku nawet nie umiał mówić po polsku. Ciąg zdarzeń sprawił jednak, że wprost zakochał się w Polsce.

Przełomowy okazał się pobyt we Lwowie, gdzie przebywał między 1792, a 1799 rokiem. Tam poznał Wojciecha Bogusławskiego, dyrektora teatru lwowskiego. Tam też ożenił się z Polką Klarą Abt z którą miał córkę. Pod ich wpływem zaczął uczyć się polskiego, którego później z powodzeniem używał. Uległ fascynacji polską kulturą i muzyką ludową. We Lwowie także Elsner skomponował i wystawił swoje pierwsze opery.

Do kraju ściągnął go jego przyjaciel, wspomniany już Bogusławski, który objął w stolicy zaszczytną funkcję dyrektora teatru narodowego. W repertuarze szybko pojawiły się opery Elsnera. Okres Warszawski był niezwykle ważny w życiu kompozytora. Jego najważniejszym dziełem na polu krzewienia kultury było jednak powołanie w 1810 roku szkoły głównej muzyki. Elsner wykształcił tam wielu wybitnych kompozytorów z Fryderykiem Szopenem na czele.

Pomnik powstał w 1974 roku. Inicjatywę podjęli grodkowscy rzemieślnicy. Warto przyjechać do Grodkowa na Dni Elsnerowskie, którymi co roku żyje miasto. Spotkać tu można wówczas wielu wybitnych artystów nie tylko z Polski, ale i całej Europy.


Pomnik Józefa Elsnera
Pomnik Józefa Elsnera przed ratuszem w Grodkowie.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.