Młyn Dolny

Służył książętom, cesarzom i przemysłowcom. Przeżył pożary i niszczycielskie wojny łącznie z tą największą, światową. Jego mury pamiętają początki istnienia miasta. Najpierw produkował żywność, potem także... prąd.

Od końca XIII wieku, wraz z jeszcze dwoma młynami, zaopatrywał w mąkę dwór, miasto oraz okoliczne wioski.

A jednak jego złoty wiek miał nastąpić dopiero w wieku XIX. Wszystko dzięki rodzinie Salzbrunnów, która w 1806 roku stała się najpierw dzierżawcą, a potem właścicielem młyna. W tym czasie młyn posiadał dwa koła – jedno do mielenia mąki, a drugie do cięcia desek, oraz tłocznię i garbarnię. Karl Salzbrunn przeprowadził gruntowny remont obiektu, znacznie zwiększając jego wydajność. Dzięki temu w kolejnych latach szybko pomnażał swoje dochody.

Najbardziej znanym przedstawicielem rodziny był Eugen Salzbrunn. Ten niezwykle przedsiębiorczy 21-latek na przełomie wieków zmodernizował młyn instalując w nim nowoczesną turbinę napędzaną przez centralny wał. Podłączony był do niego generator prądu.Tak oto Młyn Dolny stał się pierwszą w Krapkowicach elektrownią! Z powodzeniem zasilał on szereg kamienic na tutejszym rynku. Interes szedł tak dobrze, że wkrótce zamontowano tam drugi generator, a Eugen mógł zainwestować w kolejne przedsięwzięcie. Było nim ożywienie przemysłu wapienniczego do czego wykorzystał nową linię kolejową na trasie Opole – Strzelce Opolskie.

Dziś obiekt przeżywa swoje drugie życie. Po prywatyzacji w latach 90. przestał pełnić swoją zasadniczą funkcję. Po ponad 700 latach pracy przebudowano go i przekształcono w piękny hotel.

Młyn Dolny
Młyn Dolny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.