Wieża Ziębicka

Wieża Ziębicka, zwana też Wieżą Bramy Ziębickiej, to jedna z dwóch zachowanych do dzisiaj średniowiecznych wież bramnych w Nysie, które znajdowały się w murach obronnych miasta.

Została zbudowana w połowie XIV wieku. Cały system obronny obejmował aż 4 bramy i 28 baszt. Mury biegły wzdłuż dzisiejszych plantów i ciasno otaczały współczesne stare miasto. Wieża Bramy Ziębickiej to gotycka, czterokondygnacyjna i czworoboczna budowla z czerwonej cegły.
W XIX i XX wieku, jak w setkach innych miast, w Nysie rozebrano średniowieczne mury, by połączyć stare miasto z nowymi dzielnicami i umożliwić jego dalszy rozwój. Ich pojedyncze, niewielkie fragmenty, przetrwały do teraz zaledwie w kilku punktach. Wieżę Ziębicką, i siostrzaną Wieżę Wrocławską, oszczędzono.

Dawniej wieża stanowiła samodzielny punkt obrony. Była dostępna jedynie z korony murów, o czym świadczy zamurowane wejście na wysokości drugiej kondygnacji. Dziś jest z pewnością jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Nysy.

Wieża Ziębicka
Wieża Ziębicka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.