Została zbudowana w połowie XIV wieku. Cały system obronny obejmował aż 4 bramy i 28 baszt. Mury biegły wzdłuż dzisiejszych plantów i ciasno otaczały współczesne stare miasto. Wieża Bramy Ziębickiej to gotycka, czterokondygnacyjna i czworoboczna budowla z czerwonej cegły.
W XIX i XX wieku, jak w setkach innych miast, w Nysie rozebrano średniowieczne mury, by połączyć stare miasto z nowymi dzielnicami i umożliwić jego dalszy rozwój. Ich pojedyncze, niewielkie fragmenty, przetrwały do teraz zaledwie w kilku punktach. Wieżę Ziębicką, i siostrzaną Wieżę Wrocławską, oszczędzono.
Dawniej wieża stanowiła samodzielny punkt obrony. Była dostępna jedynie z korony murów, o czym świadczy zamurowane wejście na wysokości drugiej kondygnacji. Dziś jest z pewnością jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Nysy.
Wieża Ziębicka
Wieża Ziębicka, zwana też Wieżą Bramy Ziębickiej, to jedna z dwóch zachowanych do dzisiaj średniowiecznych wież bramnych w Nysie, które znajdowały się w murach obronnych miasta.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: