Wcześniej gotycka, potem przebudowana w stylu renesansowym budowla, zwana jest też Wieżą Bramy Wrocławskiej lub Białą Wieżą. Zbudowano ją, podobnie jak cały kompleks warowny, około 1350 roku. Broniła bram miasta od północnego wschodu. Mur obronny tworzył obwód zamknięty, kształtem przypominający czworokąt. Dookoła oblewała go szeroka fosa, więc dostać się do miasta można było tylko przez zwodzone mosty.
W XVI stuleciu, gdy miastu groziła nawała turecka, wyremontowano mury miejskie. W trakcie walk wieża była samodzielnym ośrodkiem obrony, dostępnym jedynie z korony murów miejskich. Otwór wejściowy na tej wysokości zachował się do dzisiaj. Tak, jak krótki odcinek muru obronnego.
Obecne przejście w dolnej części 33-metrowej budowli powstało najpewniej w drugiej połowie XIX wieku, gdy rozbierano fortyfikacje. Bogato rzeźbiony, półkolisty portal, pochodzący z 1603 roku, wmurowano nad nim na początku lat trzydziestych XX wieku. Pochodzi on z jednej z kamienic w Rynku, zwanej kamienicą Pod Patrycjuszem. Jest w nim między innymi płaskorzeźba z motywem roślinnym, aniołowie oraz klucz z głową Jana Chrzciciela.
Wieża Wrocławska została odnowiona w 2010 roku. Jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych zabytków miasta. Można ją zwiedzać podczas dużych imprez miejskich. Warto wejść na sam szczyt, bo rozciąga się stamtąd piękny widok na miasto.
Wieża Wrocławska
Wieża Wrocławska to jedna z dwóch ocalałych, średniowiecznych wież, które były częścią nyskich obwarowań miejskich z tamtego okresu.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: