Pomnik poległym

Wraz z wkroczeniem do Zelowa wojsk hitlerowskich, we wrześniu 1939 roku, nastał w tej niewielkiej, cichej dotąd miejscowości czas lęku, terroru i śmierci...

Okupant zniszczył znajdujący się w centrum miasta pomnik Tadeusza Kościuszki przy placu Dąbrowskiego. Pomnik powstał znacznie później, bo w 1979 – 40 lat po ataku Niemiec na Polskę. Jest symbolem pamięci tamtych dramatycznych wydarzeń.
W pobliżu tego kamienia, w budynkach po fabryce, znajdował się obóz karny. Na zainstalowanej tablicy widnieje napis, który informuje, że tu „cierpieli i ginęli obywatele Polscy”.  Byli to mieszkańcy o różnych korzeniach. Wszak od XIX wieku Zelów był mieszanką różnych nacji, głównie Czechów i Polaków, ale także Żydów, Niemców i Rosjan. Ich kultury i tradycje przenikały się. Podobny obóz znajdował się także w zakładzie w Herbertowie.
Aby wymusić posłuszeństwo w okupowanej miejscowości hitlerowcy starali się tworzyć wśród różnorodnej społeczności antagonizmy, które miały sprawić, że na przykład ludzie donosiliby na siebie nawzajem. Niemcy nie mieli jednak w Zelowie łatwo. Wiele osób pomagało – na przykład szczególnie prześladowanym w czasie wojny Żydom.
Hitlerowcy  utworzył w Zelowie żydowskie getto. Przebywało w nim w szczytowym okresie nawet do 6 tysięcy ludzi. Część z nich poniosła śmierć jeszcze w Zelowie, na przykład podczas publicznej egzekucji. Pozostałych – głównie w 1942 roku – przetransportowano do getta w Łodzi. A skąd wysyłano ich na śmierć, głównie do obozu koncentracyjnego w Chełmnie nad Nerem. Zaś pozostałą ludność, zwłaszcza tę silną i młodą, zmuszono do pracy w pobliskim obozie.
Podobny los spotkał niestety wiele polskich miast i miasteczek, na których wojna na zawsze odcisnęła swoje piętno. Dlatego trzeba odwiedzać takie miejsca, jak to, i pamiętać, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze...

Pomnik poległym
Pomnik poległym w Zelowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.