Koziołek kolejarz

Pierwszy pociąg dotarł do Kędzierzyna 2 listopada 1845 r. Przyjechał z Opola. W późniejszych latach uruchomiono też połączenia z Raciborzem i Nysą. A w ciągu kolejnych stu lat miasto stało się jednym z najważniejszych węzłów kolejowych na Śląsku. Warto wspomnieć, że w 1975 roku – po połączeniu Kędzierzyna z Koźlem, Sławięcicami i Kłodnicą – stało się Kędzierzynem-Koźle.

Dzięki kolei Kędzierzyn z niewielkiej miejscowości zmienił się najpierw w osadę kolejarską, potem w miasto, a ostatecznie w prężny ośrodek przemysłowy. Z tutejszej stacji wychodziło sześć linii: do Gliwic, Raciborza, Baborowa, Racławic Śląskich, Opola i Strzelec. Były jak tętnice wielkiego organizmu, wciąż pulsujące i obrastające w nową tkankę. W okresie świetności funkcjonowały tu aż dwie wielkie lokomotywownie, warsztaty remontowe i szkoła kształcąca pracowników kolei.

Kapitalne połączenie ze światem sprawiło, że mogli stąd wyjeżdżać nie tylko ludzie, ale też towary. Dlatego jeszcze przed II wojną światową w niedalekiej Blachowni i Bierawie, czyli dzisiejszych Azotach, zbudowano duże zakłady chemiczne. Najważniejszym argumentem, który za tym przemawiał, była dobra lokalizacja. Skrzyżowały się tu bowiem szlaki kolejowe: na wschód, czyli w kierunku Katowic, Krakowa czy Lwowa; na południe – czyli w kierunku Raciborza czy Ostrawy i na północny zachód, czyli na Opole, Wrocław i Berlin. Szybkiemu transportowi służyły nie tylko rozwijająca się kolej, ale też żeglowna Odra z portem przeładunkowym w pobliżu Kędzierzyna. Wszystko to zdecydowało o strategicznym ulokowaniu tutejszych zakładów.

Dworzec kolejowy w Kędzierzynie-Koźlu to jeden z największych dworców w Polsce. Ma bagatela aż pięć peronów pasażerskich, dwa bagażowe i rozbudowaną sieć torowisk, idealną do formowania i rozformowywania pociągów towarowych.

Koziołek kolejarz
Pomnik koziołka kolejarza

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.