Starsi Panowie

To oni uznali, że „Piosenka jest dobra na wszystko”. I przekonali do tego Polaków. Spod ich pióra wyszły setki mądrych, dowcipnych, pięknych utworów, w których słowo i myśl są wielką wartością. Wśród nich są np. „Herbatka”, „Wesołe jest życie staruszka” czy „Addio pomidory!”. Wiele z nich było wykonywanych i nagradzanych podczas kolejnych Krajowych Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu.

Jeremi Przybora (ur. 12 grudnia 1915 r., zm. 4 marca 2004 r.) był poetą, pisarzem, autorem książek i wielu piosenek, a także spikerem radiowym. Jerzy Wasowski  (ur. 31 maja 1913, zm. 29 września 1984 r.) – kompozytorem i reżyserem, a także spikerem w radio. Od roku 1958 do 1966 w telewizji nadawany był stworzony przez nich Kabaret Starszych Panów, jedna z najpopularniejszych telewizyjnych audycji w Polsce. Gdy emitowano kolejne jej odcinki, ulice pustoszały.

Pomnik obydwu artystów wykonał z brązu opolski rzeźbiarz, prof. Marian Molenda. Został on odsłonięty w 2010 roku. Rzeźbiarz połączył poetę i kompozytora ławeczką, która z jednej strony ma postać klawiszy pianina, a z drugiej – kartek z zapisem słów. Tuż obok nich na Wzgórzu Uniwersyteckim stanęły pomniki innych wielkich, nieżyjących już, związanych z Opolem ludzi kultury, sztuki i polityki: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Jonasza Kofty, Jerzego Grotowskiego czy Edmunda Osmańczyka.

Starsi Panowie
Pomnik „Kabaret Starszych Panów” – Jeremi Przybora i Jarzy Wasowski
Autor tekstu:
Opracowanie zbiorowe
„Loyal Solutions”
Głosu udzielił:
Andrzej
Czernik

Od lat aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także reżyser, założyciel i dyrektor prywatnego Teatru Eko Studio w Opolu. Występował też w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu; Teatrze Dramatycznym w Legnicy czy Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W 1982 roku uzyskał dyplom aktorski Związku Artystów Scen Polskich. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, m. in. w takich jak „Moralność pani Dulskiej”, „Kłamstwo”, „Mayday”, „Dwanaście stacji”, „Zmierzch bogów”; wyreżyserował np. „Poświęconą przyjaźń”, „Niedźwiedź. Oświadczyny” czy „Wybór”.


Głosu udzielił:
Grzegorz
Pawlak

Aktor teatralny, lektor, konferansjer. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Jest też jednym z najbardziej znanych aktorów głosowych w Polsce zajmujących się dubbingiem. To on dał głos setkom postaci, na przykład Skipperowi w „Pingwinach z Madagaskaru”, Papie Smerfowi w filmie „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” czy Gryfkowi z II części przygód Harry’ego Pottera pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Autor programów telewizyjnych i ich współprowadzący. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odwiedź Media społecznościowe:

Udostępnij Media społecznościowe:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.