Słupca muzycznie

Słupca muzyką stoi i to od przeszło stu lat. Kompozytor Apolinary Szeluto i twórca wielu przebojów Edward Fiszer to najsłynniejsze postacie związane z miastem.

Szeluto ma w mieście skwer i pomnik. Monument stanął na skwerze w 23 lipca 1984 roku, w setną rocznicę urodzin kompozytora. Niegdyś jego kompozycje gościły w programach sali Filharmonii Poznańskiej,  jego muzykę grano w Polskim Radiu. Szeluto na stałe wpisał się w życie kulturalne miasta i z tej racji powstało Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty. Jego ideą jest promowanie twórczości kompozytora nie tylko w regionie, ale i na świecie. Artysta od 2005 roku jest patronem szkoły muzycznej, a co roku miasto organizuje Festiwal Pianistyczny Apolinarego Szeluty.

Natomiast Edward Fiszer stał za wieloma przebojami. Jego piosenki wykonywali najwięksi artyści estrady. Oprócz Violetty Villas, śpiewali je Jerzy Połomski, Trubadurzy czy sam Czesław Niemen. Edward Fiszer był też współtwórcą Festiwalu w Opolu oraz twórcą słynnego III programu Polskiego Radia.

Słupca słynie też z orkiestry. Powstała ona jeszcze w XIX wieku wraz jednostką bojową.  Bierze udział w uroczystościach państwowych, strażackich, kościelnych oraz imprezach masowych. Gra muzykę dawną, współczesną, klasyczną i rozrywkową. Orkiestra bierze udział w turniejach i festiwalach orkiestr dętych w Polsce i za granicą gdzie zdobywa czołowe lokaty. Widowiskowe marsze pochodowe to jej specjalność.

Słupca muzycznie
Przemarsz orkiestry dętej w Słupcy.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.