Były wśród nich m.in. statut bractwa szewskiego z 1550 roku czy jeszcze starszy dokument w sprawie budowy ołtarza w kościele parafialnym z roku 1455. Niestety muzeum jakie znamy dziś, wówczas jeszcze nie funkcjonowało. Dopiero w 1932 roku powstała w miejscowej szkole izba muzealna, którą niedługo po wojnie przeniesiono do budynku liceum.
Dopiero 1975 roku powstało muzeum regionalne. Budynek gruntownie wyremontowano w 2009 roku. Wymieniono dach, a następnie odnowiono elewację.
Odwiedzający zawsze znajdą tu coś nowego. Wszystko dlatego, że zbiory muzeum powiększają się z roku na rok. Głównie za sprawą mieszkańców, którzy chętnie ofiarowują mu cenne pamiątki.
Od lat muzeum jest ważnym ośrodkiem edukacji kulturalnej, a wiele inicjatyw weszło na stałe do kalendarza imprez Słupcy.
Muzeum w Słupcy
Początków historii słupeckiego muzeum należy szukać jeszcze w 1925 roku. Wtedy to Tadeusz Parys, ówczesny burmistrz, zaczął zbierać wszelkie dokumenty i przedmioty dotyczące przeszłości miasta. Tylko przez kilka lat zgromadził 65 eksponatów!
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: