Święty Wawrzyniec

Nie będzie przesadą powiedzieć, że Wawrzyniec związany był z miastem od zawsze. To patron wielu zawodów: bibliotekarzy, kucharzy, piekarzy, uczniów i strażaków. Na tych terenach był czczony od co najmniej 1296 roku. Mniej więcej w tym czasie powstała tutaj parafia.

Kościół jego imienia pochodzi natomiast z przełomu XIV i XV wieku. Jako pierwsze powstało prezbiterium, a w początkach XV wieku dobudowano trójnawowy korpus halowy przykryty sklepieniem gwiaździstym.  Takie rozwiązanie jest jednym z wcześniejszych i ciekawszych przykładów architektury halowej w Wielkopolsce.

Samo wnętrze skrywa zresztą wiele zabytkowych elementów. Warto przyjrzeć się gotyckiemu krucyfiksowi i figurze Matki Boskiej Bolesnej z 1420 r., chrzcielnicy z piaskowca z XV wieku, oraz tronowi biskupa Andrzeja Opalińskiego z początku wieku XVII. Koniecznie trzeba zobaczyć unikatowe organy autorstwa Mathiasa Brandtnera. Instrument z zachowanym oryginalnym mechanizmem piszczałkowym pochodzi z 1716 roku.

Dlatego nie zdziwi fakt, że parafia od swoich początków była miejscem uroczystych zebrań i zjazdów, służyła obradom starszych cechu, posiedzeniom rajców miejskich, a licznie bractwa miały tu swoje altarie.

Co roku 10 sierpnia organizuje się na cześć patrona Wawrzynki Słupeckie. Święto ściąga tłumy, które mogą wziąć udział w zawodach sportowych, pokazach teatrów i grup ludowych. Wieczorem występują natomiast gwiazdy sceny muzycznej.

Święty Wawrzyniec
Pomnik św. Wawrzyńca w Słupcy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.