Kościół jego imienia pochodzi natomiast z przełomu XIV i XV wieku. Jako pierwsze powstało prezbiterium, a w początkach XV wieku dobudowano trójnawowy korpus halowy przykryty sklepieniem gwiaździstym. Takie rozwiązanie jest jednym z wcześniejszych i ciekawszych przykładów architektury halowej w Wielkopolsce.
Samo wnętrze skrywa zresztą wiele zabytkowych elementów. Warto przyjrzeć się gotyckiemu krucyfiksowi i figurze Matki Boskiej Bolesnej z 1420 r., chrzcielnicy z piaskowca z XV wieku, oraz tronowi biskupa Andrzeja Opalińskiego z początku wieku XVII. Koniecznie trzeba zobaczyć unikatowe organy autorstwa Mathiasa Brandtnera. Instrument z zachowanym oryginalnym mechanizmem piszczałkowym pochodzi z 1716 roku.
Dlatego nie zdziwi fakt, że parafia od swoich początków była miejscem uroczystych zebrań i zjazdów, służyła obradom starszych cechu, posiedzeniom rajców miejskich, a licznie bractwa miały tu swoje altarie.
Co roku 10 sierpnia organizuje się na cześć patrona Wawrzynki Słupeckie. Święto ściąga tłumy, które mogą wziąć udział w zawodach sportowych, pokazach teatrów i grup ludowych. Wieczorem występują natomiast gwiazdy sceny muzycznej.
Visit Social media:
Share Social media: