Michał Archanioł

Imię Michał pochodzi od hebrajskiego Mika’el. Znaczy: „Któż jak Bóg”. Nosi je ten, który – stoi na czele hufców niebieskich i od początku zwycięsko walczący z Szatanem. Według religijnych przekazów: gdy grzeszny i pyszny Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu inne anioły, wierny Stwórcy Archanioł Michał pierwszy wystąpił przeciwko buntownikowi. Krzyknął wtedy: Któż jak Bóg!, czyli Mika’el! Tym samym został dowódcą wiernych Bogu anielskich zastępów i rozpoczął odwieczną walkę dobra ze złem…

Michał jest jednym z archaniołów nie tylko w religii chrześcijańskiej, ale też w judaizmie i islamie. W judaizmie stoi po prawej stronie Tronu Bożego, uważa się go za prawą rękę Boga. W islamie jest jednym z najważniejszych. Nosi imię Mikail i jest archaniołem miłosierdzia, który nagradza ludzi czyniących dobro i sprowadza na ziemię deszcz i burze. Jest świętym nie tylko Kościoła katolickiego, ale też prawosławnego. Jest też od wieków patronem Strzelina. Patronem potężnym, szanowanym i czczonym tak, że znajduje się w herbie miasta.


Święty Michał Archanioł czczony jest 29 września. Na obrazach czy rzeźbach jego atrybutami, prócz wagi i miecza, są również krzyż, globus, lanca, laska czy smok leżący u nóg, a symbolizujący pokonanego Szatana. Często jest też przy świętym Michale Archaniele tarcza z łacińskim napisem: „Quis ut Deus”, czyli „Któż jak Bóg”.


W Strzelinie czczony jest od wieków. Mieszkańcom towarzyszy nie tylko w modlitwach, ale też podczas miejskich wydarzeń. Raz w roku, przez kilka dni, odbywają się tu pełne atrakcji dni patrona miasta. Szczególnie warto być wtedy w Strzelinie. Wśród atrakcji są wystawy, spotkania, festyny, uroczystości i koncerty pełne gwiazd.

Michał Archanioł
Michał Archanioł

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.