Beatrycze

Najlepszy łucznik nie powstydziłby się strzału, który miał dać początek miastu Strzelin. Według legendy cięciwę łuku napięła i ową strzałę wystrzeliła w niebo księżna Beatrycze, żona Bolka I Surowego, który nadał Strzelinowi prawa miejskie. Księżna Pani stała wówczas na Wzgórzu Parkowym, a tam, gdzie wbił się grot strzały, książe kazał wybudować ratusz.


Kolejna z legend też głosi, że istniejąca tu pierwotnie osada rozwijała się wokół klasztoru. Jego pierwsza przełożona miała wyprosić u księcia założenie tu miasta, którego granice miały sięgać tak daleko, jak daleko doleci wystrzelona przez nią strzała. Historycy stanowczo twierdzą jednak, że klasztor powstał dopiero w 1295 roku, już po nadaniu Strzelinowi praw miejskich w 1292 roku.


Tak to już z jest z legendami: dobrze się ich słucha, ale trzeba do nich podchodzić z rozwagą. Faktem jest natomiast, że Strzelin swoją nazwę zawdzięcza dawnym mieszkańcom, którzy słynęli przed wiekami z wytwarzania łuków. Strzałę miasto ma nawet w herbie – prawa strona herbowego pola jest żółta, a w nim – w literę S nawiązującą do nazwy – wpleciona jest srebrna strzała z grotem skierowanym ku górze.
Faktem historycznym jest również to, że żoną Bolka I Surowego, który nadał Strzelinowi prawa miejskie, była księżna Beatrycze Ballenstedt Askańska - córka margrabiego brandenburskiego i regenta Czech Ottona V „Długiego” oraz Judyty von Henneberg.


Beatrycze urodziła się w 1270 roku. Żoną Bolka I – księcia świdnickiego, jaworskiego i lwóweckiego, pana Ząbkowic, Strzelina i Ziębic, a potem także opiekuna księstw wrocławskiego i legnickiego – została 4 października 1284 roku w Berlinie. Ich zaręczyny odbyły się już 5 lat wcześniej. Tym samym przypieczętowany został strategiczny sojusz księcia z margrabiami brandenburskimi. Władca zbroił się w ten sposób przed rosnącą potęgą księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa.

Beatrycze
Pomnik księżnej Beatrycze

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.