Strzeliński skalnik

Strzelin to bez wątpienia stolica polskiego granitu. Ta skała to od zawsze najcenniejsze bogactwo i znak rozpoznawczy miasta. Już pod koniec XIII wieku działał tutaj cech skalników-kamieniarzy, co oznacza, że granit musiał być wydobywany już wcześniej. Wiadomo to z dokumentu lokacyjnego miasta, wydanego w 1292 roku przez księcia Bolka I Surowego.

Dziś, dzięki badaniom naukowym wiadomo, że cenna masa skalna, którą znajduje się w okolicy, liczy bagatela 285 do 303 milionów lat. Ale przemysłowe jej wydobycie rozpoczęło się tak naprawdę dopiero w XIX wieku. Pierwszy kamieniołom uruchomiono tu w 1861 roku. Strzeliński granit wykorzystany został między innymi do budowy Reichstagu w Berlinie, ratusza w Tczewie czy Brzegu oraz wielu dworców na Śląsku. A po II wojnie światowej, przejęciu Śląska przez Polskę i wznowieniu wydobycia - do budowy Mostu Poniatowskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki Warszawie.


Tuż za bramą kopalni jest wystawa skał i produktów, które są z ich wytwarzane. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje konkretna skała, jak jest zbudowana i z jakiego okresu w dziejach pochodzi. Przewodnik opowiada też o procesie obróbki granitu i o tym, jak transportuje się jego olbrzymie bloki skalne na powierzchnię. A potem jak się je rozłupuje, nawierca i dzieli na mniejsze za pomocą klinów i maszyn. Są tu również podnośniki i ciężarówki, które służą do załadunku oraz transportu skał i kruszywa. To arcyciekawa wyprawa do świata na co dzień niedostępnego!


W 2011 roku oddano do użytku odbudowaną, 70-metrową wieżę ratuszową na rynku w Strzelinie. Znajdziecie w niej, pośród wystaw historycznych, także wystawę kolekcji minerałów pochodzących głównie z ziemi strzelińskiej i okolic. Naprawdę - warto zobaczyć, co kryje matka Ziemia! Są tu między innymi granit z żyłą żelazową, szczotki kwarcowe, gnejsy, łupki i kryształy górskie. Pamiętajcie tylko, by termin zwiedzania ustalić wcześniej z przewodnikiem.

Strzeliński skalnik
Strzeliński górnik/skalnik

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.