KILKA SŁÓW WSTĘPU

W Szczecinie możliwości metropolii łączą się z bliskością natury. Miasto promuje się jako Floating Garden - pływający ogród. Bogactwo terenów zielonych i unikalne położenie Szczecina stwarzają idealne warunki zarówno do aktywnej rekreacji, jak i leniwego wypoczynku.

Szczecin to miasto z wielokulturową historią. Ślady swojej historii znajdą tu oprócz Niemców także Francuzi, Szwedzi, czy Rosjanie. Taras Hakena, Wzgórze Napoleona, zegar zdobiony szwedzkim herbem, dom carycy Katarzyny II, czy bogato zdobione pałace – to tylko część pamiątek po dawnych włodarzach Szczecina.

Relikty przeszłości sąsiadują tu z symbolami najnowszej historii miasta. Przykładem jest Plac Solidarności – miejsce, w którym śmierć poniosły pierwsze ofiary Grudnia 70. Dziś spotykają się tu zarówno fani jazdy na deskorolce jak i demonstranci, a pod ich stopami mieści się... nowoczesna wystawa o powojennej historii Szczecina.

Siedziba Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przyciąga do Szczecina entuzjastów architektury w najlepszym wydaniu. O światowym poziomie projektu gmachu świadczą liczne międzynarodowe nagrody, w tym najbardziej prestiżowa – Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. To nie jedyna perełka. Sąsiednie i wspomniane już Centrum Dialogu Przełomy również zostało docenione przez liczne autorytety i uznane m.in. najlepszą przestrzenią publiczną w Europie.

Szczecin uzyskał prawa miejskie już w 1243 roku. Jest uznawany za historyczną stolicę Pomorza Zachodniego.

Zdjęcie miejsca nr 1

Bulwary Nadodrzańskie

Zdjęcie miejsca nr 2

Starówka w Szczecinie

Zdjęcie miejsca nr 3

Podświetlone żurawie