Ratusz Staromiejski

Dziś mieści się tu Muzeum Historii Szczecina. Od końca XIII do końca XIX wieku był tu ratusz, dom handlowy, sąd i więzienie. W 1937 roku rozpoczęto jego renowację, odnowiony miał służyć miastu. Niestety wojna przerwała prace. Ratusz odbudowano w stylu gotyckim w latach 1972-1975.

Obecna, gotycka bryła ma już ponad 500 lat. Ale zbudowana została w miejscu, gdzie wcześniej stał drewniany budynek z połowy XIII wieku. Tutejsze piwnice mają efektowne, gwiaździste sklepienia. To jedna z tych rzeczy, które powstały tu podczas przebudowy w XV wieku. Rozebrano wtedy całość ratusza i wzniesiono jego nową, dwukondygnacyjną bryłę, na dawnych fundamentach. Stworzono dodatkowe wejście do piwnicy w północnej części ściany wschodniej, zbudowano arkady, a na parterze wydzielono dwunawową halę i hol z drewnianą klatką schodową. Ale najbardziej efektowne nowości pojawiły się w elewacji. Ozdobiły ją gęste, ostrołukowe okna i blendy, bogato zdobione szczyty i różnobarwne pasy glazurowanych cegieł. Tak na nowo zaaranżowany ratusz w Szczecinie od 5 do 13 grudnia 1570 r. był miejscem, w którym odbywał się Kongres Pokojowy kończący wojnę szwedzko – duńską.

Wycieczka po nim jest jak podróż w czasie – eksponaty ustawione są tak, że im wyżej wejdziemy, tym nowszą historię poznamy. Wystawy stałe poświęcone są historii i kulturze miasta, a w gotyckiej piwnicy z gwiaździstymi sklepieniami jest restauracja. Warto dodać, że nasz ratusz jest też częścią międzynarodowej trasy turystycznej, która nazywa się  Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.