Willa Lentza

Elegancki śląski piaskowiec i klinkierowa cegła na elewacji. Do tego gustowne kolumny ze szwedzkiego granitu i okazały balkon. A w środku stiuki, rzeźbione boazerie i królewskie polichromie! August Lentz zbudował sobie dom godny jego wysokiej pozycji.

Rezydencję zaprojektował mu młody, wykształcony w Lipsku architekt Max Drechlser. A przy budowie i wykończeniu zatrudniane były najlepsze lokalne i berlińskie firmy budowlane, artyści i rzemieślnicy. Na nic tu nie brakowało pieniędzy.

Po dziś dzień jest to jeden z najpiękniejszych architektonicznie zabytków w Szczecinie. Wybudował ją sobie w pompierskim stylu „drugiego cesarstwa” jeden z rekinów XIX-wiecznej szczecińskiej finansjery - August Lentz. W dodatku zrobił to w nowopowstającej, prestiżowej willowej dzielnicy, przyćmiewając zupełnie sąsiadów.

Lentz był człowiekiem sukcesu, który wszystko, co miał, osiągnął dzięki swoim umiejętnościom i pracowitości. Zaczynał jako prosty mechanik w zakładach Zandera, a doszedł do pozycji udziałowca, dyrektora i faktycznego twórcy potęgi Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Do oszałamiającej willi wprowadził się wraz z rodziną - żoną i niezamężną wtedy jeszcze córką Margaretą - w roku 1890.

W 1899 roku stała się własnością córki Lentza – Margarety Tegeder, która wyszła za mąż za berlińskiego muzyka i rentiera – Georga Tegedera. W 1911 roku willę kupił Wilhelm Doring, szczeciński kupiec zbożowy, właściciel cementowni i kolekcjoner sztuki. To on, podczas generalnego remontu, urządził tu nowoczesną łazienkę, zainstalował centralne ogrzewanie, a nawet centralny odkurzacz! W piwnicy zaś kazał sobie zrobić skarbiec na kosztowności i dzieła sztuki.

Dziś, w oprawie pięknych wnętrz, którym przywrócono blask, odbywają się tu spotkania, wystawy, koncerty i występy. Warto spędzić w willi Lentza trochę czasu i poczuć klimat z ery jej pierwszego właściciela. Można ją też zwiedzać – nie tylko podczas tych wydarzeń – w wyznaczonych godzinach.

Willa Lentza
Willa Lentza w Szczecinie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.