Przed wałami były tu XVIII-wieczne fortyfikacje miasta zwane Fortem Leopolda. Ich wyburzanie zaczęło się w 1873 roku. Koncepcja tego, co widzimy dzisiaj, powstała w 1894 roku, a w 1901 zapadła decyzja o realizacji. Wały powstały w latach 1902–1907, czyli pewnie wtedy mogła mieć miejsce taka rozmowa. No a potem rozpoczęto budowę dawnej rejencji, czyli dzisiejszego urzędu wojewódzkiego i muzeum.
Wały Chrobrego
Hermann Haken zaprojektował nie tylko wały. Także Muzem Narodowe, czyli ten potężny obiekt tutaj, nawiązujący do modernizmu i secesji. Jest w nim obecnie Teatr Współczesny. Ten sam twórczy architekt zaprojektował też między innymi układ przestrzenny naszego szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Jego projektu jest też obecny rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. A poza tym kilka szpitali, szkół, a nawet hotel.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: