Jednym z nich jest Kórnik - stare, szlacheckie miasto. Był tam średniowieczny zamek, usadowiony na bagiennej wyspie, otoczony fosą. Jego wygląd zmienił się w XVIII wieku, kiedy to Teofila z rodu Działyńskich przekształciła go w neogotycki pałac z ogrodem. Inną z atrakcji jest rynek z XV-wiecznym układem ulic, albo prowent, czyli zabytkowy zespół zabudowań folwarcznych.
Stamtąd, wzdłuż uroczych jezior, warto pojechać do Zaniemyśla. Jest tam m.in. czynna kolejka wąskotorowa. Na jednym z odcinków tej XIX-wiecznej trakcji można się przejechać zabytkowym parowozem. Główną atrakcją będzie tam jednak wyspa Edwarda. Stoi na niej pochodzący z 1817 roku dom szwajcarski hrabiego Raczyńskiego. Ekscentryczny hrabia postawił go z modrzewia, od wewnątrz wzmacniając ceglanymi ścianami.
Na łonie natury najlepiej odpocząć w Rogalinie. Nazwa nawiązuje do kształtu licznych, zakręconych na podobieństwo rogu starorzeczy Warty. To piękna miejscowość z zabytkowym pałacem hrabiów Raczyńskich. W środku można podziwiać m.in. galerię malarstwa, a Pałac okrąża rozległy ogród w stylu francuskim. Obok pałacu rosną słynne dęby rogalińskie, a każdy z nich jest pomnikiem przyrody. To największe tego typu skupisko w Europie. Liczy sobie blisko 2000 potężnych dębów, z których najstarsze mają nawet 800 lat!
Visit Social media:
Share Social media: