Lapidarium

Lapidarium powstało w miejscu dawnego cmentarza protestanckiego pod imieniem Świętej Trójcy. Funkcjonująca tu gmina ewangelicka dostała pozwolenie na jego założenie w 1634 roku. Przez lata cmentarz ten był główną nekropolią większej części mieszkańców protestanckich.

Był kilka razy przebudowywany, a w 1734 roku powiększony o aneks południowo-zachodni. Ponad hektarowy teren otoczono wysokim murem z cegły. Mur rozdzielono następnie pilastrami i od wewnątrz urozmaicono niszami z płytami nagrobnymi.

Dziś funkcjonuje tu prawdziwe muzeum rzeźby sakralnej - jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, z najlepiej zachowanym zespołem sztuki nagrobnej. Lapidarium powstało w latach 70-tych ubiegłego wieku. Pod koniec pierwszej połowy XVII wieku powstała kaplica, znajdująca się tuż przy bramie głównej, która przed wiekami pełniła funkcję zboru.

W lapidarium jest także zespół XVII i XVIII-wiecznych kaplic grobowych bogatych mieszczan wyznania protestanckiego. Budowle te wzorowano na średniowiecznym Campo Santo czy późniejszych tego typu obiektach z Saksonii albo Turyngii.

Jest tu również około 269 płyt nagrobnych z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku: renesansowych, barokowych, rokokowe i klasycystyczne.

Lapidarium
Lapidarium

Odwiedź Media społecznościowe:

Udostępnij Media społecznościowe:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.