Święcicki spędził w Śremie dzieciństwo i młodość. Tutaj też zainteresował się nauką i kulturą. Już jako uczeń gimnazjum wstąpił do koła filomackiego. Gdy wyjechał na studia medyczne do Wrocławia, kontynuował swoje humanistyczne zainteresowania udzielając się w towarzystwie literackim.
Był tak zdolny, że trudne studia ukończył w zaledwie 3 lata, a w międzyczasie był jeszcze pół roku w wojsku! Gdy zdobył dyplom, nie zwolnił tempa. Po praktyce w Berlinie przyjechał do Poznania gdzie utworzył pierwszą w Wielkopolsce przychodnię ginekologiczną. Był pierwszym polskim ginekologiem i jednym z pierwszych w Europie, który od 1889 roku stosował w terapii chorób kobiecych skuteczny antyseptyk – połączenie jodu ze związkami organicznymi, zapoczątkowując racjonalną chemioterapię ginekologiczną. Jakby tego było mało, przeprowadził ósmy w Europie zabieg cesarskiego cięcia.
Wykonywał najpoważniejsze operacje ginekologiczne i położnicze, konstruował własnego pomysłu aparaty i narzędzia medyczne. Oprócz praktyki lekarskiej działał także charytatywnie. Wspierał ubogich zarówno finansowo jak i oferował darmową opiekę lekarską. Ludzie go kochali, podobnie jak jego późniejsi studenci.
Heliodor Święcicki
Można powiedzieć, że to taki wielkopolski doktor Judym. Jego biografia to gotowy materiał na książkę. Wybitny lekarz, wielki społecznik i patriota, założyciel i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego. Poznajcie Heliodora Święcickiego.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: