Mieszczuch, Zamek i Kościół św. Mikołaja

Okazały zamek położony na wysokiej skarpie istniał jeszcze przed 1294 rokiem z którego pochodzi pierwsza zmianka o mieście. Obronna budowla pierwotnie miała chronić usytuowany wokół niej gród i krzyżujące się tu szlaki handlowe: z Opola do Koźla i ze Strzelec Opolskich do Głubczyc, Karniowa i Opawy.

 Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej - w 1678 roku - ukończono gruntowny remont zamku i rozbudowę. W przekazach historycznych opisano m.in. urządzoną w nim, bogato zdobioną salę lustrzaną, jadalnię letnią, piękną oranżerię z wejściem do tarasowego ogrodu i parku oraz spacerowe krużganki prowadzące do winnicy. 16 czerwca 1722 roku Krapkowice strawił jednak gwałtowny pożar. Żywioł zniszczył całe miasto, doszczętnie spalił też zamek i wszystkie zgromadzone w nim kosztowności. Wówczas budowlę obniżono o jedno piętro i taką znamy ją do dziś. W 1945 roku zamek splądrowano i zniszczono. Całkowicie spłonął wówczas dach budowli. Dziś mieści się w nim Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich. Drugą z najstarszych budowli w mieście jest także kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1330 roku. Wielki pożar z 1722 roku nie oszczędził również kościoła. Na odbudowanie i przywrócenie wystroju świątyni trzeba było aż 16 lat. Kościół gruntownie odrestaurowano w 1896 roku, a dziś jest on bez wątpienia jedną z największych atrakcji miasta.

Mieszczuch, Zamek i Kościół św. Mikołaja
Mieszczuch 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.