Markiz De La Fayette (Bastion Św. Jadwigi)

Marie Joseph de La Fayette był francuskim arystokratą, politykiem, humanistą i znakomitym wojskowym. Był uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, z której do rodzinnej Francji wrócił w stopniu generała.

Był gorącym zwolennikiem monarchii konstytucyjnej i jednym z głównych przywódców podczas Rewolucji Francuskiej. Jednak gdy w 1791 roku w Paryżu zaczęła się rzeź gilotynowa, w obawie o życie uciekł do Austrii. Tam został internowany. Odmówił współpracy i został przekazany Prusakom. Ci najpierw uwięzili go w twierdzy Magdeburg, a 6 stycznia 1794 roku przewieźli do Nysy i osadzili w Forcie Prusy.
Wiedział, że znajduje się niedaleko granicy z Polską i planował ucieczkę z fortu. Napisał nawet list do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był jednak tak mocno pilnowany, że nie udało mu się przekazać listu władcy. Do Francji wrócił dopiero w 1797 roku, po zawarciu pokoju w Campo Formio.
La Fayette był wielkim przyjacielem Polski. Gorącym zwolennikiem niepodległości naszego kraju, współzałożycielem Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego. Zbierał pieniądze na pomoc powstańcom i żądał przyjścia Polsce z pomocą. A po upadku tego powstania zaangażował się w organizowanie pomocy dla polskich emigrantów.
Fakt, iż był przetrzymywany w Nysie jako więzień, do niedawna był praktycznie nieznany. Upamiętniająca, odlana z brązu tablica, została odsłonięta w 2010 roku. Jej autorem jest związany od lat z Nysą rzeźbiarz Marian Molenda.

Markiz De La Fayette (Bastion Św. Jadwigi)
Bastion Św. Jadwigi

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.