Nyski monument Piłsudskiego wzorowany był na innym jego posągu, odsłoniętym w Tarnopolu w 1935 roku, kilka miesięcy po śmierci wodza. Pomnik w Tarnopolu był pierwszym oddającym cześć Marszałkowi, który stanął w dawnej Polsce. Jego autorem był Apolinary Głowiński. Dzieło nie przetrwało jednak długo. Zostało zniszczone w 1939 roku. Profesor Molenda odtwarzał je jedynie na podstawie fotografii.
Marszałek Józef Piłsudski
Pomnik Józefa Piłsudskiego odlany został z brązu. Waży bagatela 2,5 tony, a przedstawia Piłsudskiego w wojskowym stroju na słynnej kasztance. Jego autorem jest rzeźbiarz Marian Molenda. Posąg ustawiono na potężnym, 4-metrowym cokole w Rynku. Dawniej stała tu figura króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: