Rolszpila
i Zakłady Papiernicze

Zgrabny, odlany z brązu pantofelek na krapkowickim Obuwniczym Szlaku zrodził się z miejskiej legendy. Oto książę Władysław zakochał się w córce rybaka. W prezencie podarował jej parę cudnych pantofelków. 

Na drodze szczęścia młodych stanęła zła wiedźma, która przebrana za cygankę podstępem pozbawiła dziewczynę życia. Cienka szpileczka krapkowickiego pantofelka wbita jest w rolkę papieru. To dlatego, że właśnie przemysł papierniczy najmocniej wpłynął na rozwój miasta. Budowa pierwszej z trzech późniejszych fabryk papieru ruszyła już w 1899 roku. Maszynę papierniczą, o szerokości roboczej 260 centymetrów, uruchomiono w niej w 1901 roku. Dziesięć lat później zamontowano tu maszynę o szerokości roboczej 360 cm. Tym samym krapkowicka fabryka stała się potentatem przemysłu papierniczego w ówczesnych Niemczech. Powstawało tu do 94 ton papieru gazetowego, drukarskiego i ilustracyjnego na dobę! Po wojnie powołano tu przedsiębiorstwo państwowe Krapkowickie Zakłady Papiernicze z siedzibą, które stały się czołowym producentem celulozy, papierów pakowych, worków i sznurków papierowych, papy oraz tektury dachowej. Od 2002 roku natomiast papiernia w Krapkowicach wchodzi w skład nowoczesnej, prężnie działającej fińskiej grupy Metsa Tissue.

Rolszpila  i Zakłady Papiernicze
Rolszpila i Zakłady Papiernicze

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.