Rycerz Von Czirn

Pochodził ze zniemczonego, zamożnego rycerskiego rodu. W młodości brał podobno udział w bitwie pod Grunwaldem. Potem zszedł na złą drogę. Wraz z bratem, Opitzem, dorobił się prawdziwej fortuny na grabieżach. Napadał głównie na kupców podróżujących z Wrocławia i Świdnicy do Czech.

O jego okrucieństwie krążyły legendy. Mówiono, że bezlitosny rycerz zawarł pakt z samym diabłem, który pomagał mu łupić i mordować. W zamian von Czirn miał mu oddać duszę. Gdy pakt wygasł, diabeł zjawił się po duszę rycerza. Aby ją ratować von Czirn zaproponował, by bies zagrał z nim w kręgle. Polem gry były wąwozy ciągnące się od Samborowiczek w stronę Gromnika. Bies bliski był wygranej - po kolejnym rzucie przewrócił wszystkie kręgle prócz jednego. Wtedy, ostatkiem sił, von Czirn chwycił wielki, kamienny blok, cisnął nim i przewrócił kręgiel. Tym samym wygrał życie i duszę.


To oczywiście tylko legenda. A fakty są takie, że bracia von Czirn wkupili się w łaski Elżbiety, żony księcia Ludwika II Brzeskiego. Za jej wstawiennictwem dostali pod opiekę całą ziemię strzelińską. Hans był tu nawet starostą. Swoją zbójecką warownię - kamienny zamek Gromnik - zbudował na pobliskim wzgórzu w 1427 roku. Był on bazą wypadową rabusiów, podobnie jak zamki w Niesytnie i Sokolcu, także należące do braci von Czirn.


Hans von Czirn według jednych przekazów został zabity w boju, a według innych zawisł na stryczku. Ród von Czirnów wygasł w 1615 roku, a jego zamki przeszły we władanie książąt brzeskich. Po I wojnie światowej przy ruinach Gromnika była gospoda i wieża widokowa. Zburzono je w 1945 roku.

Rycerz Von Czirn
Rycerz Von Czirn

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.