Na przykład w miejscu gdzie stoi, toczyły się intensywne walki między polskimi powstańcami, a niemieckimi siłami podczas III Powstania Śląskiego.
Powstanie szkoły wiąże się z dużym rozwojem miasta, które miało miejsce pod koniec XIX wieku. Pojawiła się wtedy kolej, a wraz z nią nowi mieszkańcy. Wśród nich dużo było oczywiście dzieci, którym potrzebna była nowa szkoła. Po długich pertraktacjach udziało się odkupić od zamożnego księcia działkę i pod koniec 1902 roku ruszyły roboty budowlane. Prowadził je mistrz budowlany Johann Golen z Raszowej a w prace włączyli się mieszkańcy, którzy wspierali budowę także finansowo.
Po II wojnie nauczyciele starali się zmniejszyć nieufność różnych grup, pomagali budować więzi między dziećmi różnego pochodzenia - tak miejscowych jak i przyjezdnych. Postawiono na naukę języka polskiego oraz zaznajomienie młodzieży z naszą kulturą. Jednocześnie przygotowano różne kursy dla dorosłych. Pomagano też tym, którzy nigdy nie nauczyli się czytać i pisać. Istotne było również dożywianie małych podopiecznych oraz organizowanie zbiórek na ubrania.
Dziś wciąż uczą tu nauczyciele z pasją zarażając młodzież wiedzą. Wytworzyła się tu zróżnicowana kulturowo społeczność ludzi otwartych, życzliwych i ciekawych świata. Jak widzisz, szkoła jest nieduża, co sprawia, że każdy zna tu każdego. Wszyscy wzajemnie sobie pomagają. "Jedynka" jest silna tradycją, a zarazem nowoczesna!
Visit Social media:
Share Social media: