Aleja Żeglarzy

Aleja Żeglarzy to odcinek Bulwaru Nadodrzańskiego od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej. Plenerowa wystawa, która jest opowieścią o morzu, żeglarzach i Szczecinie.

Jest tu na przykład figura pioniera szczecińskiego żeglarstwa i muzealnictwa kapitana Kazimierza Haski. Jest także rzeźba łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i chąśnika, czyli pirata. A oparta o koło ratunkowe z nazwą jachtu „Maria” bosa postać odlana z brązu to kolejny wilk morski związany ze Szczecinem: kapitan Ludomir Mączka. Legendarny żeglarz, który pokonał w sumie około 170 tysięcy mil morskich. Brał udział w rejsach do najdalszych i najbardziej egzotycznych zakątków świata: na Wyspy Owcze, Islandię, dookoła Ameryki Południowej, z Florydy dla Lizbony czy ze Szczecina do Nowej Zelandii.

Aleja z pewnością będzie się jeszcze rozrastać, bo związków Szczecina z morzem jest wiele. Warto zaglądać tu od czasu do czasu, by sprawdzić co nowego. Ale też zjeść coś dobrego, napić się kawy albo poczuć słodki aromat czekolady z pobliskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Cukierniczego "Gryf", które przetwarza ziarno kakaowe. A jeśli się dobrze wsłuchamy, to jest szansa, by usłyszeć szum morskich fal i mierzących się z nimi żeglarzy...

Aleja Żeglarzy
Rzeźby na Alei Żeglarzy w Szczecinie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.