Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

Zabytkowy budynek Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu powstał w latach 1894-1899 w stylu neogotyckim. Było tu żeńskie gimnazjum ewangelickie do którego wchodziło się od ulicy Kościuszki. Potem budynek  dwukrotnie rozbudowano: w latach 1912-1913 w stylu uproszczonego, zgeometryzowanego neogotyku i w latach 1925-1926 w stylu modernistycznym.

Warte szczególnej uwagi architektoniczne detale gmachu to terakotowe figury uczennic autorstwa śląskiego rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Można je obejrzeć od strony ulicy Reymonta. Jest ich sześć. Ale warto przyjrzeć się też - choć przez chwilę - matematycznie niemal regularnej, monumentalnej bryle z pięknej, czerwonej cegły, regularnym kształtom okien, strzelistym wieżyczkom, zwieńczeniom szczytów budowli czy misternie kutym poręczom schodów w jej siedzibie.

Najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w budynku. A jest w nim istny skarb – przebogaty zbiór literatury, który jest wszechstronnym zasobem wiedzy dla pracowników szkół i placówek oświatowych. Z pewnością pomoże każdemu pedagogowi i nauczycielowi.

Czymś, o czym nie można nie wspomnieć, jest też absolutnie wyjątkowa i bogata kolekcja starodruków. W ostatnim czasie, by należycie je chronić i przechowywać, biblioteka realizuje duży projekt. W jego ramach wyremontowano i wyposażono pomieszczenie, w którym starodruki są przechowywane. Skarby te zostały też odpowiednio zabezpieczone. Planowane są też działania edukacyjno-informacyjne z wykorzystaniem aplikacji teleinformatycznych. Dzięki temu starodruki będą odpowiednio wyeksponowane.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Pedagogiczna Biblioteka w Opolu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.