Jak pomóc naszej planecie?

Segregacja śmieci to nic trudnego. Spójrzcie na nasze interaktywne koło. Bardzo łatwo przyporządkować odpadom odpowiedni kolor pojemnika, prawda? Na pewno robicie to także w domu. Ale dlaczego to takie ważne?

Bo zasoby ziemi nie są nieskończone. Na szczęście zdecydowaną większość surowców można ponownie wykorzystać. Segregując nie tylko oczyszczamy planetę, ale także oszczędzamy energię.

Jedna ponownie wykorzystana szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju 100 watową żarówką przez 4 godziny! Ponadto szkło i aluminium możemy przetwarzać nieskończona ilość razy. 35 półtoralitrowych butelek z plastiku to jedna bluza z polaru lub śpiwór. Jedną półtoralitrową butelkę można natomiast przetworzyć na jeden podkoszulek! Wiele ubrań specjalistycznych i sportowych, a także plecaki, buty i namioty są stworzone właśnie z przetworzonego plastiku.

Drzewa pochłaniają przyczyniający się do zmian klimatu dwutlenek węgla i produkują życiodajny tlen. Niestety zarówno w Polsce i na świecie wycinamy drzewa na potęgę,  znacznie szybciej niż las może się regenerować. Z największego lasu na Ziemi, czyli puszczy amazońskiej, co miesiąc znika około dwóch tysięcy metrów kwadratowych drzew. To więcej niż powierzchnia Warszawy! Pamiętajcie, że lasy to także bioróżnorodność. Zniszczenie jednego ogniwa w całym łańcuchu zależności może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Lasy są więc podstawą życia. Wy także możecie je chronić. W jaki sposób? Właśnie poprzez segregację. 59 kg makulatury ratuje przed wycinką jedno drzewo. Dlatego tak ważne jest wkładanie zużytego papieru, najczęściej z kartonów po opakowaniach, do właściwych kubłów.

Jak pomóc naszej planecie?
Ścieżka edukacyjna w Niwkach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.