Pomnik stanął w pobliżu XIX-wiecznej figury Matki Boskiej Królowej Polski, upamiętniającej ofiary epidemii dżumy. Zresztą na rynku stoją jeszcze dwie warte uwagi tablice przypominające tragiczne wydarzenia końca lat 30. XX wieku. Pierwszą postawiono ku czci wychowanków Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Uczyło się tam wielu wybitnych żołnierzy, późniejszych dowódców. Większość z nich oddało swe życie podczas wojny obronnej w 1939 roku. Druga upamiętnia natomiast mieszkańców Śremu, których w listopadzie tego samego roku rozstrzelali hitlerowcy.
Niestety, gdy wybuchła druga wojna rzeźbę Dobosza zniszczyli Niemcy. Ciężki cokół monumentu postanowili natomiast zatopić w bagnie na obrzeżach parku, tak by pamięć o nim zaginęła.
Na szczęście przetrwała garstka tych, którzy rzeźbę pamiętali. [odgłos pracującego dźwigu] Kilka lat po wojnie wydobyli cokół z bagna i ustawili go na nowo, tym razem w parku. W lipcu 1961 r. dodano do niego rzeźbę z brązu. Przedstawiała Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Ciągle jednak starano się o przywrócenie oryginalnego wyglądu pomnika. Udało się to się w roku 1969. Replikę zniszczonej rzeźby stworzył poznański artysta Jerzy Sobociński.
Visit Social media:
Share Social media: