Niestety spłonął on na początku XIX wieku, a w jego miejscu zbudowano kościół murowany z drewnianą wieżą. Przetrwał blisko wiek, aż rozebrano go i postawiono większy. Górujący nad okolicą, neobarokowy budynek przed którym stoimy, powstał między 1911 a 1913 rokiem. Bez wątpienia jest architektoniczną perełką. Zbudowano go na planie krzyża łacińskiego. Od strony frontowej do budynku przylega wysoka, ponad 46-metrowa wieża, zwieńczona kopułą. Na niej zamontowano tarcze zegarów. Murowany płot wokół pochodzi z 1915 roku.
O niewielkim Krasiejowie zrobiło się głośno, gdy na przełomie XX i XXI wieku odkryto w okolicy liczne szczątki dinozaurów. Prawdziwą gwiazdą w krasiejowskim panteonie jest jednak pradinozaur: Silesaurus opolensis. Mierzył ok. 1,6 m, był niezwykle zwinny, szybki i spostrzegawczy, czym górował nad wieloma drapieżnikami.
Szczątki tego pradawnego jaszczura można oglądać w Muzeum Paleontologicznym w Krasiejowie. Mieści się ono w budynku „Starej Szkoły” w centrum wsi. Oprócz szczątków wielu wymarłych zwierząt w muzeum na zwiedzających czeka wiele plansz tematycznych przedstawiających historię odkryć paleontologicznych i wygląd tych niezwykłych zwierząt, kiedy królowały na lądach i oceanach Ziemi.
Visit Social media:
Share Social media: