Krasiejów

Historia samej wsi sięga roku 1292, natomiast parafia św. Małgorzaty niedawno świętowała 500-lecie swojego istnienia. W tamtym czasie prawdopodobnie stanął tu pierwszy drewniany kościółek ze sklepieniem przypominającym skorupę żółwia.

Niestety spłonął on na początku XIX wieku, a w jego miejscu zbudowano kościół murowany z drewnianą wieżą. Przetrwał blisko wiek, aż rozebrano go i postawiono większy. Górujący nad okolicą, neobarokowy budynek przed którym stoimy, powstał między 1911 a 1913 rokiem. Bez wątpienia jest architektoniczną perełką. Zbudowano go na planie krzyża łacińskiego. Od strony frontowej do budynku przylega wysoka, ponad 46-metrowa wieża, zwieńczona kopułą. Na niej zamontowano tarcze zegarów. Murowany płot wokół pochodzi z 1915 roku.

O niewielkim Krasiejowie zrobiło się głośno, gdy na przełomie XX i XXI wieku odkryto w okolicy liczne szczątki dinozaurów. Prawdziwą gwiazdą w krasiejowskim panteonie jest jednak pradinozaur: Silesaurus opolensis. Mierzył ok. 1,6 m, był niezwykle zwinny, szybki i spostrzegawczy, czym górował nad wieloma drapieżnikami.

Szczątki tego pradawnego jaszczura można oglądać w Muzeum Paleontologicznym w Krasiejowie. Mieści się ono w budynku „Starej Szkoły” w centrum wsi. Oprócz szczątków wielu wymarłych zwierząt w muzeum na zwiedzających czeka wiele plansz tematycznych przedstawiających historię odkryć paleontologicznych i wygląd tych niezwykłych zwierząt, kiedy królowały na lądach i oceanach Ziemi.

Krasiejów
Kościół św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.