Ojciec Damian Tyniecki

Biciem trzech dzwonów kościół Mariacki po latach znów otworzył się dla wiernych. Przybyli tu niemal wszyscy mieszkańcy Darłowa, a także szwadron polskich ułanów ze Sławna i miejscowi harcerze. Nie zabrakło też fotografa, który uwiecznił tę podniosłą chwilę. A wszystko dzięki ojcu Damianowi Tynieckiemu.

Nie dość, że ojciec Tyniecki objął parafię po czterech wiekach panowania protestantyzmu, to jeszcze musiał oczyścić kościół z tysięcy zarekwirowanych przedmiotów. Sowiecka komendantura wojenna urządziła tu bowiem magazyn rzeczy, które potem trafiały do Związku Radzieckiego.

Gdy z pomocą miejscowych kupców i rzemieślników skończył nowy ołtarz p.w. św. Antoniego Padewskiego oraz skompletował wszelkie przybory mszalne, zajął się remontami okolicznych kościołów. Natomiast w 1946 roku zakupił dwie duże figury Matki Bożej i Serca Pana Jezusa oraz zamówił u malarza Antoniego Trzaskowskiego stacje Drogi Krzyżowej. Zlecił również wykonanie dwóch obrazów do wielkiego ołtarza: Wniebowzięcia NMP i św. Trójcy.

Choć proboszczem tutejszej parafii był tylko do 1950 roku, zrobił dla niej więcej niż ktokolwiek inny. Gdy odchodził, żegnał go tłum wiernych znacznie większy od tego, który go witał. Jego parafia zwiększyła się bowiem z 500 do blisko 5000 wiernych!

Ojciec Damian Tyniecki
Ojciec Damian Tyniecki

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.